top of page

Zorlu Bir Ay Bizi Bekliyor - Mart 2022

Mart’ın ilk günleri daha şanslı ve olumlu etkileri barındırırken, sonuna doğru Satürn’ün zorlayıcı etkisini ilişkiler, para piyasaları, maddi ve manevi olaylar üzerinden hissederken; Mars-Uranüs karesindeki zorlayıcı, mücadeleci, kaza ve krizlere açık, patlama gibi belalara açık bir etki altında olacağız.


Ayın büyük bir kısmında özgürlükçü, marjinal, hümanist ve isyankar Kova stelyumu yaşanırken; ilkbahar ekinoksu ile baharın gelişini soğuk hava şartları nedeniyle pek de hissedemeyebiliriz.
Merkür: Ayın ilk günü gün doğumundan hemen önce doğudan Satürn ile birlikte yükselecek olan gezegen ufuktan fazla yükselemese de, ayın ortasına kadar azalan sürelerle gökyüzünde. Özellikle ayın 2 ve 3’ünde, çok yakınındaki Satürn ile birlikte astrofotoğrafçılar için güzel bir görüntü oluşturabilir. Gezegenin gökyüzünde doğuya doğru hareketi devam edeceğinden ayın ortasından sonra Güneş’e yakın bir konuma gelecek ve görülmesi mümkün olmayacak.

Venüs: Ay boyunca gün doğumundan önce çok parlak bir şekilde doğuda görülmeye devam edecek gezegene Mars eşlik ediyor. Ayın ortasından itibaren Satürn de bu bölgeye iyice yaklaşacak. Özellikle ayın son birkaç günü astrofotoğrafçılar üç gezegeni bir arada görüntüleyebilir.

Mars: Ay boyunca hemen yakınındaki parlak Venüs ile birlikte sabahları gün doğumundan önce doğuda gözlenebilecek olan gezegenin parlaklığı da hafifçe artıyor. Ayın son çeyreğinde bu ikiliyi Satürn de katılıyor. Özellikle 28 Mart’ta, bu üç gezegen son dördün evresine yakın Ay ile birlikte gökyüzünde güzel bir görüntü verecek.

Jüpiter: Ayın ilk haftasından itibaren gökyüzünde Güneş’in batısına geçmeye başlayacak ve aradaki mesafeyi arttıracak. Yine de gün doğumundan önce doğuda görülebilir olması için gelecek ayı beklemek gerekecek.

Satürn: Ayın başında gün doğumundan önce doğuda Merkür ile birlikte yükselecek olan gezegenin günler geçtikçe gözlem süresi yavaş yavaş artıyor. Buna rağmen gezegen ufuktan fazla yükselemeyeceği ve parlaklığı da fazla olmadığı için ancak temiz bir gökyüzünde ve yüksekçe bir yerden gözlenebilir. Ayın son haftası Mars ve Venüs ile yakınlaşacak olan gezegenin halkaları da teleskoplu gözlemciler için oldukça uygun konumda.


Bu Ayki Önemli Gök Olayları

1 Mart: Ay Satürn kavuşumu ve Güneş Hanuman arasındaki 150’lik kriz açısı ile duygularımızı kısıtlanmış hissedebilir, duygularımızı ve kendimizi ifade ederken zorlanmalar yaşayabiliriz. Kendimizi korunmasız hissedebiliriz. Ailevi sorumluluklarımız artabilir.

Mars-Kuzey Ay Düğümü üçgen açısı ile harekete geçme, iş birlikleri kurma ve büyük hedeflere ulaşma konusunda uzun vadede sonuçlarını alacağımız girişimlere başlayabiliriz.


2 Mart: 12 derece Balık burcunda saat 20.34’te meydana gelecek yeniayın detaylarını aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Gün doğumunda Merkür ve Venüs doğuda birbirine çok yakın görünümde olacak.

3 Mart: Mars-Venüs- Plüton kavuşumuna Güneş, 45’lik zorlayıcı açı yaparken; Güneş- Psyche karşıtlığı ve 4 Aralık 2021 Güneş Tutulması karesi ile bugünün sert etkilerini daha da ortaya koyacak.

Bugün zorlanacağımız, otorite ile sorunların yaşanabileceği, ruhumuzun anlaşılmadığı ve ego, hırs, kibir gibi durumlarla manevi baskıları görebileceğimiz bir gün. Bu dönem özellikle iş hayatındaki ikili ilişkiler, maddi kaynaklar ve sevgiye değil de maddiyata dayanan evliliklerde zorlanma, güç savaşları, nefret ilişkileri ve değişime zorlayıcı gündemler ortaya çıkacaktır. 4 Aralık Güneş Tutulması etkisini, kişisel haritalarımıza göre gündem konularını sert bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Kasım- Aralık 2021 zamanındaki ana gündem maddeleriniz ne ise, onlarla ilgili gelişmeler, yüzleşmeler, güç savaşları ve ilkel dürtüler gündeme gelecektir.

4 Mart: Venüs - Hanuman 108’liği ile dünkü yaşanan krizli günden sonra bugün sevgi, değer ve maddi konularda korunmayı hissedeceğimiz, karmik tamamlanma ile olumlu etkiler göreceğimiz bir gün olacak.

5 Mart: Yusufçuk günleri dediğimiz yılın en şanslı günü. Güneş ile Jüpiter kavuşumu 14 derece Balık burcunda Achernar sabit yıldızında meydana gelecek. Umulmadık sürpriz gelişmeler, ani gelecek güzel haberler, olumsuz olayların olumluya döndüğü, göksel tam korunmanın sağlandığı gün.

Ancak, Venüs ve Mars kavuşumu anaretik derece dediğimiz 29 derece Oğlak burcunda da kavuşum halinde olduğundan ikili ilişkilerde gerginliklere, ihtiras ve çekişmelere dikkat etmekte fayda var.

Ayrıca Psyche 4 Aralık Güneş Tutulması karesi ile ruhumuzu Aralık ayındaki gündem maddelerimizle zorlayacak. Ancak Plüton Hanuman 108’liği ile başta otorite konumundaki kişiler olmak üzere, karmik büyük destek göreceğimizi gösteriyor. Achernar üzerindeki Jüpiter-Güneş kavuşumu etkisi ile de karmik tortular çözülecek ve yükseliş meydana gelecektir. Bugün başınıza ne geliyorsa, neyle karşılaşıyorsanız gelişiminiz için gerekli olduğunu unutmayın!

6 Mart: Bugün Venüs ve Mars Kova burcuna geçerken, Eros da Koç burcuna geçiş yapıyor. Aşk, ilişki ve birlikteliklerde şanslar, duygusal ilişkilerde marjinal başlangıçlar getirebilir. Kova, İkizler, Terazi burçları için tutku dolu aşklar yaşayabilir. Yalnız bu ilişki başlangıçları, içgüdüsel, dürtüsel ve hızlı olup Uranüsyen etkiye sahip olduğu için 7 aylık süreç içerisinde ilişki sonlanabilir de.

Eros Koç burcuna geçiyor. İlişkilerde acemi, hızlı, heyecanlı ve eğlenceli gündemler gökyüzündeki diğer kombinasyonlara göre aktifleşecektir.

Venüs Kova burcuna geçiyor. Detayları öğrenmek için tıklayabilirsiniz:

Mars Kova burcuna geçiyor. Detayları öğrenmek için tıklayabilirsiniz:

7 Mart: Venüs Eros sekstil açısı ile hafta sonu başlayan ilişkilerde olumlu gelişmeler yaşanacakken, maddi kaynaklar, değerler ile tutku haline getirilen konularda olumlu ve kazançlı gelişmeler yaşanacaktır.

Ancak bu dönem alacağımız haberler, karşımıza çıkan konuşmalar ileriye dönük konuları ve gündem maddelerini içerdiği için, iletişim dilimize dikkat etmeye, yanlış anlama ve anlaşılmalara karşı temkinli olmaya çalışmalıyız. Konuşma lisanımız yaralayıcı olabileceği için yumuşak huylu, tatlı dilli iletişim kurmak önemli olacak.

8 Mart: Bugün ruhumuz marjinal değişikliklere açık ve yaratıcılığı yüksek bir durum içerisindeyiz. İçsel korkularımız ve çatışmalarımızla yüzleşmek için oldukça ideal bir gün.

Merkür 19 Kasım Ay Tutulmasına kare açı yapacak ve Kasım-Aralık civarı karşınıza çıkan gündem maddelerini sorgulatacak, verilen kararları doğruluğu sınanacak.

9 Mart: Bugün karmik tanışmalar, Uranüsyen etkili; marjinal, sıra dışı, ani başlangıç ve bitişli aşklar gündeme gelecektir. Karmik tanışmalar/ilişkiler sanılanın aksine “masalsı” değildir. Öğreticiliği ve bedelleri fazla olduğu gibi bizi olumlu anlamda değiştiren ilişkilerdir.

Chiron’un Kuzey Ay Düğümü ile de yarım kare yapması ile Chiron natal haritanızda hangi eve düşüyorsa ve açıları nasılsa, o konuyla ilgili bize acı veren bir gündem maddesiyle karşılaşabileceğinizi ya da şifalanabileceğinizi gösterir. Bu anlamda haritanızı bilmek ve transit etkileri gözlemlemek önemli.

10 Mart: Mars Eros sekstil açısı ile gündüz buluşmaları, aşkınızı ifade etme ve ilişkiniz için girişimlerde bulunma için ideal bir gün.

Merkür Balık burcuna geçiyor. Detayları öğrenmek için tıklayabilirsiniz:

Vesta Kova burcuna geçiyor. Detayları öğrenmek için tıklayabilirsiniz:

11 Mart: Ruhumuzu içten yaralayan ani krizlerle karşılaşabiliriz. Özellikle 5-19 Kasım haftalarında sizi rahatsız eden gündem maddeleri neydi, o konularla ilgili beklenmedik krizler yaşanabilir. Ancak yaşanan bu krizler ruhunuzun evrimleşmesi için gerekli olan etkiler olup, karmik tamamlanmalar gelecektir.

Ay, Dünya’ya en uzak konumunda (404.300 km) olacak.

12 Mart: Bugün konuşmalarımıza, iletişim kurma şeklimize daha özenli davranmamız gerekiyor. Destekçiniz gibi görünen insanların arkanızdan konuştuğunu, dedikodu yaptıklarını duyabilir, yalanlarla, hırsızlık gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Benzer şekilde aklı kötüye kullanırsak, kurnazlık, aldatma gibi etik ve ahlak dışı yollara girilirse sonucunun karma yaratacağını unutmayalım.

Bugün sağlık konularıyla ilgili bir tamamlanma, olumlu etkileşimler yaşayabiliriz. Sağlıkla ilgili beklediğiniz haberler olumlu bir şekilde sonuçlanacaktır.

Bugün ayrıca Ay-Sirius kavuşumu yaşanacağı için, gününüzün nasıl geçtiğine dikkat edin. Bugünkü gündem maddeleriniz her ne ise, bir ay boyunca bunun etkisini yaşayacaksınız.

13 Mart: Satürn Eros yarım karesi ile ilişkiler ufak çaplı da olsa sorumluluk sınavından geçecek.

Güneş-Neptün kavuşumu 22 derecenin sonlarında Balık burcunda meydana gelecek. Markab sabit yıldızı yakınında olacak bu kavuşum, Venüs ile de yarım kare açı yapacak.

Bu birkaç günlük dönemde maddi kayıplar, sevgi anlayışında gerçekçi olmayan istekler, hayal kırıklıkları, aldanma ve aldatma gibi gündem maddeleri yaşanırken, kurban psikolojisine girip, depresyon ve içe kapanma eğilimleri artar.

Poseidon aktif olacağı için bu dönem denizlerle fırtına, dalgalanma gibi ilgili de gündem maddelerini duyabiliriz.

Jüpiter’le 6 orb ile kavuşumu özellikle günlük işler ve çalışanlarla ilgili sadakatsizlikler görünürken, kibir, gösteriş ve sahte tavırlar da yaşanabilir. Bu dönem kilo almamaya dikkat edin.

Güneş-Neptün kavuşumunun Kuzey ve Güney Ay Düğümleri ile olumlu açı yapması hayalgücünü, sanatsal yetenekleri, ilhamı ve yaratıcılığı arttırırken, merhamet, mistisizm ve sezgisellik de göz önünde olacaktır.

15 Mart: Mars kavuşumlu ve Uranüs kareli Venüs, Neptün ile yarım kare açısı yapacak. Bu da, ilişkiler, sevgi ve değer konuları ile maddi konularda dengesiz, krizli, şok edici, gerçekçi olmayan, skandal olaylar ile aldanma, aldatma ve hayalkırıklıkları gündeme gelebilir. Her ne kadar Venüs Hanuman üçgen açısı ile de bu zararlı etkiler korunacaksa da, Hanuman’ın koruyuculuğunu hak edenlerin alacağı unutulmamalıdır. Ayrıca Merkür Hanuman 150’liği bu gündem maddeleriyle ilgili iletişim, akıl ve düşünce yapılarında ani krizler ve sorunlar ortaya çıkaracak, kurnazlık ve sinsilere karşı korumasız bırakacaktır.

16 Mart: Güneş Kuzey Ay Düğümü sekstil açısı ile yaratıcı, motivasyonu yüksek, kişisel gelişimimiz için olumlu gelişmelerin karşımıza çıkacağı bir gün olacak.

Gün doğumunda Venüs ve Mars doğuda birbirine yakın görünümde olacak.

17 Mart: Merkür Uranüs sekstil açısı ile özellikle şairler, yazarlar ve sanatçılar için yaratıcılığın ve ilhamın açık olduğu, bilinçaltı, rüyalar ve spiritüel konularda araştırmalar için teşvik edici olayların yaşanacağı bir gün. Ayrıca spiritüel, ezoterik ve manevi yolculuklar için güzel zamanlar.

18 Mart: 27 derece Başak burcunda Dolunay meydana gelecek.

Önümüzdeki 3 gün boyunca Güneş, Scheat Sabit Yıldızı etkisi altında olacak. Deniz kazalarıyla, boğulma tehlikeleriyle, aşırı talihsizlikler ve ölümlerle yüz yüze gelebiliriz.

19 Mart: Mars Psyche 150’lik kriz açısı ile ruhumuzu yaralayacak beklenmedik hareketlerde bulunabilir, sinir ve öfke ile kendimizi net ifade edemeyebiliriz.

Venüs, 4 Aralık 2021’deki Güneş Tutulması’na sekstil açı yaparken, Uranüs’le de kare açı yapacak. Özellikle Kasım ve Aralık 2021’deki ilişkilerdeki gündem maddelerinizi hatırlamaya çalışın. O konularla ilgili olumlu gelişmeler yaşanırken, Uranüs etkisi ile o dönem başlayan ilişkilerde sevgi ve değer anlayışında sorunlara, beklenmedik krizler, kaprisler ve dengesizliklere sebebiyet verecektir.

20 Mart: Bugün İlkbahar ılımı (gece ve gündüz süreli eşit). Baharın habercisi; İlkbahar Ekinoksudur.

Güneş Koç burcuna geçiyor. Doğum gününüz kutlu olsun cesur, girişken, enerjik, heyecanlı, kimi zaman acemi Koç’lar!

12 aylık astroloji burçlar kuşağı tamamlanıp yeni döngü; astrolojik yeni yıl başlıyor. Güneş’in 1 yıllık döngüsünde; burçlar kuşağında seyri sırasında enerjileri de o burcun enerjisini barındırarak tezahür eder. Ruhun yolculuğunda, her bir burçla deneyim alanları da gelişir. Tarot’taki Joker kartı ile Kahraman’ın Yolculuğu başlar.

Venüs en büyük batı uzanımında (47 derece) olacak.

21 Mart: Mars Chiron (şiron) sekstil açısı ile kişisel haritalarınızdan da olumlu etkiler alıyorsa, ameliyat gibi şifa bulunabilecek operasyonlar için olumlu etkiler barındırırken, travma ve içsel acılarımızı iyileştirecek adımlar atabilir, yeni girişimlerde bulunabiliriz.

Merkür-Jüpiter kavuşumu ile iyi bir iş anlaşması, sözleşme imzalamak, yeni bir atılım yapmak için ideal bir gün.

Güneş 4 Aralık 2021’deki Güneş Tutulmasına 108’lik karmik tamamlanma açısı yapacak. Aralık ve Ocak aylarında gündem maddeleriniz ve sizi etkileyen olaylarla ilgili olumlu, karmik gelişmeler ve sonuçlar yaşanacaktır.

22 Mart: Mars 4 Aralık 2021’deki Güneş Tutulması sekstil açısı ile Aralık ve Ocak aylarındaki gündem maddelerinizle ilgili harekete geçebilir, başvurular yapabilir, girişimlerde bulunabilirsiniz. Ancak Mars Uranüs karesi. Kazalara karşı açık olacağımız bir gün olduğunu unutmayın. Patlama, kaza ve belalara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Merkür Karma asteroidi 108’lik olumlu karmik tamamlanma açısı ile beklenilen haberler gelebilir.

Akşam saat 17 sularında Hades, 10 Ekim 2021 tarihinden beri Retro hareketindeyken, Alhena Sabit Yıldızı üzerinde durağan “S” pozisyonuna geçiyor ve sonrasında ileri hareketinde hareket etmeye başlayacak. Bu 2-3 gün boyunca ayak yaralanmaları, aşil tendonu sorunları ve yemeklerle ilgili kazalar, yanmalar ve kıvam tutturamama gibi aşçıları zorlayacak durumlar yaşanabilir.

23 Mart: Eros 30 Kasım 2021’deki Ay Tutulması yarım kare açısı ve Eros 4 Aralık 2021’deki Güneş Tutulması üçgen açısı ile Kasım-Ocak ayları boyunca sevgi, flört ve ilişkilerdeki sorunlar su yüzüne çıkıp çözüme kavuşacaktır.

Merkür Neptün Kavuşumu Chiron’a yarım kare açı yapacak. Hayalperestlik ile gerçek dünyadan uzaklaşabilir, içsel travma ve yaralarımızla baş başa kalıp kurban rolüne bürünebilir, belirsizlik, gerçeklikten kopmuş duygular içerisinde kendimizi bulabiliriz. Alış veriş yaparken ya da sözlü/yazılı iletişimde aldanma ve aldatılmalara karşı da dikkatli olmakta fayda var.

24 Mart: Merkür Kuzey Ay Düğümü sekstil açısı ile size iyi gelecek, yapıcı, ileriye dönük iletişim kanalları içerisine girebilir, eğitimler alabilir, gelecek planları yapabilirsiniz.

Güneş Karma asteroidi üçgen açısı ile Koç, Yay ve Aslan burçları karmik olumlu gelişmeler yaşayabilir, kendilerini iyi ifade ederken olumlu hakedişler yaşayabilirler.

Satürn Hanuman 135’lik açısı ile Sorumluluklarınızı yerine getirirken zorlanmalar yaşayabilirsiniz.

25 Mart: Merkür 30 Kasım 2021’deki Ay Tutulması sekstil açı yapacak. Kasım ve Aralık 2021’deki gündem maddeleriniz, beklediğiniz haberler varsa, bu dönem onlarla ilgili olumlu haberler ve gelişmeler yaşanabilir.

26 Mart: Merkür Plüton sekstil açısı ile zihinsel anlamda güçlü, ikna edici ve derin araştırmalara yönelebilen bir tavır içerisinde olabiliriz. Ancak Merkür Uranüs yarım kare açısı ile, iletişimsel alanda dürtüsel olmamaya, aceleci ve sinirli bir konuşma tarzı içine girmemeye, sözlü ve yazılı iletişim kazalarına, düşüncesiz ve küstahça bir tavır içinde olmamaya dikkat edin. Yalan, dedikodu, dolandırıcılık gibi Merkür’ün gölge yönlerine karşı da dikkatli olun. Güneş Hanuman karşıtlığı ile bizi her zaman destekleyen otorite figürlerinden destek görmeyebilir, kendimizi korunmasız hissedebiliriz.

Karma Asteroidi Retro hareketine başlıyor. Ve 9 Temmuz 2022’ye kadar geri hareketine devam edecek. Detayları öğrenmek için takipte kalın!

27 Mart: Merkür 4 Aralık 2021’deki Güneş Tutulması’na 108’lik açı yapacak. İletişimsel anlamda beklediğimiz bir haber varsa iyi karma hakedişi ile olumlu tamamlanma yaşanacağı gibi, sözleşme imzası gibi yeni başlangıçlar için güzel bir gün. Sadece Güneş-Satürn yarım kare açısı ile bu sözleşmenin yükümlülükleri, sorumlulukları dikkatlice incelenmeli, Koç’un aceleci ve tecrübesiz gölge yönüne karşı dikkatli olmalıyız.

Ayrıca baba, otorite figürü gibi kişilerin özellikle baş bölgesindeki sağlık sorunlarına dikkat etmeliyiz.

Merkür Koç burcuna geçiyor. Detayları öğrenmek için takipte kalın!

Ay Dünya’ya en yakın konumunda (396.800 km) olacak.

28 Mart: Venüs Satürn kavuşumu ile sevilmediğimizi hissedebileceğimiz bir gün olacak. Sevgi ve değer anlayışımızda kısıtlanmalar yaşayabiliriz.

Saat 17 sularında, Ay-Satürn Kavuşumu ile duygularımızın da kısıtlandığını hissederek iyicene yalnızlaşabiliriz.

Merkür Mars yarımkare açısı ile tartışmacı bir tavır halinde bulunup sivri dilli, küstah ve çabuk öfkeli olabiliriz.

Güneş Psyche 150’lik kriz açısı ile kendimizin, ruhumuzun istediklerini ifade edemediğimiz gibi kendimizi adadığımız olgu ve baba/otorite figürü arasında krizler içerisinde, babayla ilgili travmalar ve çocukluk travmalarıyla ilgili gündem maddeleri içerisinde kendimizi bulabiliriz.

Günün en olumlu açısı Güneş Chariklo sekstil açısı ile bugün yaşanan tüm olumsuz durumlara karşı destekçi, yardımcı ve eşimizden destek görebiliriz.

Gün doğumunda Ay, Venüs, Mars ve Satürn doğuda birbirine yakın görünümde olacak.

29 Mart: Psyche Chariklo 150’lik kriz açısı kendimizi yalnız, korunmasız hissedebilirsiniz. En güvendiğiniz ya da destekçiniz ruhunuzu yaralayacak ani tepkiler ve beklenmedik olaylar yaşatabilir.

Merkür Karma asteroidi ile üçgen açı meydana getirecek. Haber beklediğiniz veya geçmişte kalmış bir konularla ilgili olumlu karmik hakedişler önünüze gelebilir.

Gün doğumunda Venüs ve Satürn doğuda birbirlerine çok yakın görünümde olacak. Astrogotoğrafçılar için güzel bir görüntü olacak.

30 Mart: Merkür Satürn yarım kare açısı ile Hanuman karşıtlığı ile iletişim dilimize dikkat edelim, mailleri gönderirken kontrol edelim. Endişe ve vesveselerden, dar düşünce kalıplarından ve dedikodulardan uzak duralım. Algılama ve öğrenme kapasitemiz bugün zorlanacağı için hafif işlerle günü geçirmeye çalışabilirsiniz.

Saat 20 sularında, 20 derece Balık burcunda Ay-Jüpiter kavuşumu meydana gelecek. Şanslı, hoşgörülü ve cömert hissedeceğimiz zamanlar. Akşam saatlerinde dua ve meditasyona yönelebilirsiniz. Aynı zamanda sosyal yardımlar yapmanın, inanç ve ibadetlere, okült ve parapsikolojik eğitimler ile rüyalarına yönelmenin zamanları. İyi değerlendirmek, bu tarz konulara başlamak için uygun bir dönem.

31 Mart: Merkür Chariklo sekstil açısı ile iletişimsel anlamda destek görseniz de, Merkür Psyche 150’lik kriz açısı, sözlü veya yazılı olarak ruhumuzu yaralayan haberler duyabilir, beklenmedik tepkilerle başkalarını iletişimsel olarak zorlu durumlar içerisine sokabiliriz.

Venüs Kuzey Ay Düğümü karesi ile maddi anlamda riskli yatırımlar yapmamaya, aşırı para harcamamaya dikkat edin. İleriki günlerde pişman olacağınız maddi yatırım ve harcamalar içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.KAYNAK:

Tübitak 2022 Gök Olayları Yıllığı, Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG)

Karmik Astroloji ve Ezoterizm Işığında 2022-O.Ceyhan

Oğuzhan Ceyhan Karma Astroloji Akademisi -Pinhan’dan Ayan’a ve Zümrüd-ü Anka Ders Notları

Dharma Astroloji Ders Notları


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page