top of page

ASTROLOJİDE KARMANIN EFENDİSİ: PLÜTON

12-36 yıl arasında bir burç değiştiren, güneş sistemimizin en uzak kaya ve buzdan oluşan en küçük gezegenidir.


Hala gezegen mi, cüce gezegen mi olup olmadığı tartışılmaktadır. Bunla ilgili yazımızı okuyabilirsiniz:Mars’ın üst oktavı olan Plüton, bilinmeyenlerin, saklı kalanların, yeraltı ve ölümün sembolüdür.
Astrolojide Plüton, takıntı verir, Uranüs gibi sadece dönüştürmez, yıkımla acı vererek dönüştürür; dönüşmeyeni öldürür, gizli düşmanlıkların, yeraltı zenginliklerin ve gizli olayların gezegenidir.


Akrep burcunun yöneticisidir ve Anahtar kelimesi: “Yok etme”dir.


Çürümüş olanı atar. Çok büyük farklılıklar yaratır. Toplum içindeki gerginlikleri yaratır. Yeni bir burca girdiğinde dünyevi sorunlarda değişim müjdeler. Çünkü artık başka bir gündemde yıkımla dönüşme söz konusudur. Plüton’un enerjisi kontrol edilemez.


Doğum (Natal) haritalarda Plüton’un burcu kadar, aldığı açıları ve bulunduğu ev de önemlidir. Sadece evine göre ya da sadece burcuna göre yorum yapmak, eksik ve hatalı bir yorum olur.


Kavuşum açıları, Plüton’un verdiği aşırı güçten dolayı tehlikelidir.


Hangi gezegenle kare ya da karşıt açı yapıyorsa, o gezegenin konularında aşırılıklar verebilir. Özellikle Mars ile olumsuz açısı, kaza, fiziksel işkence, cinayet gibi suç olaylarını gündeme getirebilir.


Transit etkileri ise, hangi evden ve burçtan geçiyorsa, o konu gündeminde krizler verir.

Kişisel doğum haritalarınızda karmanızın çözümünde, hangi konularda dönüşüm yaşayıp, hangi konularda sakin kalmanız gerektiği, içinizdeki derin enerjiyi yorumlamada ve kullanmada Plüton önemlidir. Harita bir bütündür ve bütünü doğru yorumlayabilmek önemlidir. Danışmanlık için iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.Kaynak:

Dharma Karma Astroloji-Oğuzhan Ceyhan ekolü, Ders Notları

Görsel Rehberler-Astroloji, İnkilap Yayınevi

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page