top of page

Tutulma Mevsimi Başlıyor-Mayıs 2021

2021 yılının ilk tutulması gerçekleşecek. 26 Mayıs’taki Ay tutulması, Jüpiter’in 12 yıl aradan sonra Balık burcuna geçişi, Satürn ve Merkür retrosu ile yoğun bir ay bizleri bekliyor.Gezegenlerin bu ayki hareketlerine baktığımızda;


Merkür: Gün batımından hemen sonra batı ufkuna yakın olarak gözlenebilecek ve ay boyunca gökyüzünde kalacak. 28 ve 29 Mayıs’ta parlak Venüs ile oldukça yakın bir konuma gelecek, gezegenin parlaklığı düşük olduğundan alacakaranlıktaki gökyüzünde ayırt edilebilmesi için temiz bir gökyüzünde el dürbünü veya teleskop ile bakmak gerekebilir.

Venüs: Gökyüzünde Güneş’ten olan ayrılığını arttırmaya devam eden gezegen gün batımında parlak bir şekilde batı gökyüzünde olacak. Günler ilerledikçe kendisine eşlik eden Merkür ile birlikte bir saate varan sürelerle gözlenebilecek.

Mars: Ayın başında, gün batımında gökyüzünün batı bölgesinde gözlenebilir. Günler ilerledikçe İkizler (Gemini) Takımyıldızı bölgesine geçiyor. Parlaklığı biraz daha azalmış halde, ayın sonuna doğru gece yarısından bir saat öncesine kadar aynı bölgede gözlenebilir olacak.

Jüpiter: Gün doğumundan önce iki saati geçen sürelerle gökyüzünde olacak. Gezegenin parlaklığı ay boyunca hafifçe artmaya devam edecek. Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’nda bulunan Satürn ile gökyüzünün doğu bölgesini paylaşan gezegen, ayın son günlerinde gece yarısından bir saat sonra doğuda yükselecek ve Güneş doğuncaya kadar gökyüzünde kalacak.

Satürn: Parlaklığı fazla bir değişim olmayan ve yakınındaki Jüpiter’e göre daha sönük görünen gezegen gecenin son diliminde gökyüzünde. Ayın sonuna doğru gece yarısından kısa bir süre sonra doğacak ve gecenin ikinci yarısını Jüpiter ile paylaşacak. Teleskoplu gözlemciler için gezegenin halkaları çok güzel bir konumda kalmaya devam ediyor.


Bu ayki Önemli Gök Olayları


4 Mayıs: Merkür İkizler burcuna geçiyor. Ay ve Satürn gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde olacak.

5 Mayıs: Bugün Ay-Jüpiter kavuşumu olacak. Duygular derin, dua ve meditasyon gibi inanç çalışmaları artmış, kadınlarla iyi ilişkiler söz konusu olacak. İnanç kapılarının açıldığı bu güzel günde Ay Fomalhaut Sabit Yıldızı kavuşumunda olduğu için bu etkiler belirgin ve kuvvetli hale gelecek.

6 Mayıs: Bugün, 29 Nisan’dan beri devam eden Venüs-Plüton üçgen açısı kesinleşiyor ve 12 Mayıs’a kadar etkisi devam edecek. Sevgi enerjisi ile dönüşümlerin keskin hale geldiği, biteni, vaadi dolanı, atılmış olanı yeniden hayata kazanma arzusunun yoğun olduğu, ilişkilerde arzu ve tutkunun ön planda olduğu bir dönem. Ancak unutulmamalıdır ki, Venüs Medusa’yı temsil eden Algol Sabit Yıldızında. Saat 14.18’de keskinleştiğinde bu dönüşümün kadın bir düşman tarafından, miras, mahkeme ya da ameliyat gibi iletişim sorunlarıyla gelen dönüşümler olabilir. Venüs Algol Sabit Yıldızında olacağı için, Jüpiter ve Şiron’la da olumsuz açıları olduğu için bu dönemki değişimlere dikkat etmekte fayda var; sonunun kötü, talihsiz bitmesi olasıdır.

9 Mayıs: Bugün Venüs, İkizler burcuna geçiyor ve 2 Haziran’a kadar İkizler burcunda kalacak. Eğlenceli, zıpır, entelektüel ama yüzeysel sevgiler artabilir, ilişkilerde iletişim trafiği yoğun olup, sanal aşklar bu dönem artabilir. Bu dönem gölge yönleri olan parayı özellikle entelektüel zevkler için ya da alışverişte aşırı harcama gibi durumlara dikkat etmek gerekir.

Bugün aynı zamanda Ceres Boğa burcuna geçti ve 30 Temmuz’a kadar Boğa burcunda hareket edecek. Ruh halimizdeki değişimlerden beslenme alışkanlığımızı etkilememek; duygusal beslenmelere dikkat etmek gerekir. Ceres’in besleme, doyurma özelliği artacağından sosyal yardımlar artabilir. Bu dönem toprak verimli hale gelecektir. Beklediğiniz miras, aile şirketleri gibi yapılar ya da para durumlarıyla ilgili gelişmeler yaşanabilir. Sanat, doğa aktiviteleri artabilir bu dönem. Tensel zevkler ile duygusal ihtiyaçlar artabilir.

11 Mayıs: Yeniay. Boğa burcunda gerçekleşecek olan Yeniay için yazımızı okuyabilirsiniz:

12 Mayıs: Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.500 km)

13 Mayıs: Ay ve Merkür gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde olacak.

15 Mayıs: Ay- Jüpiter üçgen açısı ve Jüpiter’in şahane açılarıyla bugün hem duygularınız coşkun olacak hem de şanslı bir gün sizleri bekliyor olacak. Hislerinize güvenirseniz, sizi destekleyen konumlar mevcut. Özellikle ikili ilişkiler, flörtler konusunda karmik şanslarla karşılaşabilirsiniz.

16 Mayıs: Ay ve Mars birbirlerine yakın görünümde olacak. Gergin ve öfkeli olabiliriz. Sorumluluklarımızı yerine getirme konusunda ani sorunlar yaşanabilir, ebeveynlerle ilgili sorumluluklarımız artabilir. Maddi konularda yeni yapılanmalar başlayabilir, gerilimli değişimler meydana gelebilir. Dürtülerle ve duygularla hareket etmemekte fayda var.

17 Mayıs: Merkür en büyük doğu uzanımında (220). Merkür’ün olumlu açıları ile kendimizi spiritüel anlamda iç dünyamızla iletişime geçip, sorumluluklarımızın farkına vardığımız ve iletişim kanallarımızın açık olacağı bir gün.

Ayrıca, 8 Mayıs’ta etkisinin başladığı ve 26 Mayıs’a kadar de etkisinin devam edeceği Güneş-Plüton üçgen açısı saat 12.46’da kesinleşiyor. Özellikle yurtdışı, yabancı ülkeler, din ve felsefe ile yükseköğrenim konularında her detayı inceleyip, otorite konumundaki kişilerden destek göreceğimiz ve değişim vaat eden bir gün olacaktır.

19 Mayıs: Bugün Ay Aslan burcunda olacak ve Neptün ve Plüton ile 150’lik açılar yaparak Yod Açı kalıbını oluşturuyor. Ego duygusunu, dürtüselliği kontrol etmezsek, kandırılma, aldatılma ve saplantılı öfke patlamalarına neden olabilir.

20 Mayıs: Güneş İkizler burcuna geçiyor. Doğum gününüz kutlu olsun!

21 Mayıs: 11 Mayıs’tan itibaren etkisini gösteren ve 31 Mayıs’a kadar etkisi devam edecek olan Güneş-Jüpiter karesi saat 17.45’te keskinleşiyor. Bu dönem, şansımıza güvenerek hareket etmemekte fayda var. Abartıdan, aşırı özgüvenden ve kibirden, savurganlıktan uzak durmak gerekir. Bu dönem ayrıca yasal, otorite ve dini anlaşmazlıklar da yaşanabilir.

22 Mayıs: Satürn bugün “S” Durağan pozisyonda ve 2 gün boyunca Retro hareketi için hazırlık yapacak. 12 Ekim’e kadar sürecek olan Satürn retrosunda, Satürn’ün Kova burcuna geçtiği 17 Aralık 2020’den beri iş ve kariyer alanınızda, sorumluluklarınıza gözden geçirin. Yapmadığınız, ertelediğiniz eksik işleriniz bu dönem önünüze gelecek ve sistem size onları tamamlamanız için zorlayacak, kısıtlayacak, diğer alanlarda gecikmeler yaşatacak ve sorumluluklarınızı yerine getirmenizi sağlatacaktır. Bu dönem yavaş ve emin adımlarla ilerlemekte fayda var.

Bugün Ay’ın açıları da oldukça iyi. İç sesinize kulak verip, iç dünyanızla iletişime geçerseniz doğru mesajlar alabilirsiniz. Karmik ödüllerin ve duygusal anlaşılmaların olacağı bu günde dua, meditasyon gibi ruhumuzu dinlendirecek aktiviteler yapmakta fayda var.

24 Mayıs: 22 Mayıs’ta başlayan Ay’ın olumlu etkisi, Jüpiter’in üçgen açısı ile şanslı hissedeceğimiz bir gün. Duygularımızı net ifade edebilir, kendimizi adadığımız işlerde olumlu gelişmelerle destek görebiliriz.

26 Mayıs: Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.300 km) olacak. Dolunay, Ay Tutulması.

Yılın ilk tutulması 5 derece Yay burcunda meydana gelecek olan Ay Tutulması detayları için takipte kalın!

27 Mayıs: 21 Mayıs’ta etkisi başlayan ve 2 Haziran’a kadar devam edecek olan Venüs—Neptün kare açısı keskinleşiyor. İlişkilerde ve evliliklerde yanlış anlamalar, anlaşılmalar, aldatma ve aldatılmalar gündemde olabilir. Aynı zamanda maddi konularda gereksiz harcamalardan uzaklaşmalı, internet alışverişlerinde sanal kart gibi güvenli yöntemler seçmeli, riskli yatırımlardan uzak durmalıyız.

Özellikle ay sonuna doğru Markab Sabit Yıldızına doğru gidecek olan Neptün ile bu dönem ortaya çıkan gündem maddeleri sonucunda depresyon ve intihara kadar varan psikolojik yıkımlar konusunda dikkat etmekte fayda var.

28 Mayıs: Merkür ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine Akşam saatlerinde çok yakın görünümde olacak. Merkür retrosu öncesi etkili ve zarif konuşmalar için güzel saatler. Bilgisayar gibi elektronik aletlerde bozulmalara karşı yedekleme gibi tedbirler alabilirsiniz.

29 Mayıs: İkizler burcundaki Merkür 2 gün boyunca durağan “S” pozisyonda olacak ve 24 Haziran’a kadar geri hareketine devam edecek. Bu süreçte iletişimlerde yanlış anlaşılma, yanlış e-posta gönderme gibi iletişimsel problemlere dikkat etmeli, elektronik aletlerin kullanımında özen göstermeliyiz. Bozulan aletlerin alımını Retro bitimine ertelemekte fayda var.

31 Mayıs: Ay ve Satürn gece yarısından sonra doğuda birbirine yakın görünümde olacak.

Bugün aynı zamanda 18 Mayıs’ta etkisi başlayan ve 10 Haziran’a kadar etkisini gösterecek olan Mars-Neptün üçgen açısı saat 08.00’de kesinleşiyor. Özellikle yurtdışı, yabancı kültürler, yükseköğretim konuları, din ve felsefe ile uzak seyahatlerde hayalleri gerçekleştirmek, yaratıcı faaliyetlerde bulunmak ve ihamla harekete geçmek için çok uygun bir dönem.


Kaynak:

Tübitak 2021 Gök Olayları Yıllığı

Dharma Karma ve Oğuzhan Ceyhan ile Zümrüd-ü Anka Yoldaşlığı Ders Notları

Astroloji Dersleri, B.İlhan


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page