top of page

Medusa’lı Ay Tutulması Temalı Bir Kasım Ayı Bizi Bekliyor –Kasım 2021

Güncelleme tarihi: 4 Ara 2021

Bu ay, bu yılki son Ay Tutulması gerçekleşecek ve yıkıcı, dönüştürücü, içsel, derin, detaycı, tutku ve yoğunluğu ile Akrep burcu yoğun bir ay bizi bekliyor olacak. 19 Kasım’daki Ay tutulmasının etkisi, 16 Mayıs 2022’deki kardeş Ay tutulmasıyla birlikte yaklaşık 1 yıl sürecek olan gündem maddeleri, bu ayın en önemli gündem maddelerini oluşturuyor. 5 Kasım’daki Akrep yeniayı ile de bu etkilerin ön gösterimini yapmış olacak. Mümkünse bu ayı kişisel olarak nasıl geçirdiğinizi not edin.Algol üzerindeki bu Ay Tutulmasını daha iyi anlamak için, mitolojideki Medusa’yı okumak isterseniz, tıklayabilirsiniz:


Mitolojideki hayvan sembolizmi ve Akrep-Boğa hattı tutulmalarını, Kuzey Ay Düğümü ve Güney Ay Düğümü ile değişen gündemimizi daha iyi anlamak isterseniz, tıklayabilirsiniz:


Merkür: Gün doğumundan önce doğuda yükselmiş olan gezegenin parlaklığı hayli yüksek. Ayın ortasına doğru gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya başlayacak ve ayın ikinci yarısından itibaren gözlenemeyecek. Gezegen ay sonunda Güneş’in doğusuna geçerek akşam gökyüzüne gelmeye başlayacak.

Venüs: Muhteşem parlaklığı ile gün batımında batı gökyüzünün en parlak gökcismi. Ay boyunca bir saate varan sürelerle gözlenebilir olacak. Güçlü teleskoplarla görüntülenebilecek Plüton’a gökyüzünde yaklaşmaya başlayacak.

Mars: Ayın ilk haftasından itibaren gün doğumundan yaklaşık yarım saat önce doğuda yükselen gezegen, ufka yakın olduğu için temiz bir gökyüzünde ve daha yüksekteki Merkür ile birlikte görülebilir. Günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’ten uzaklaşmaya devam edecek ve ayın sonlarına doğru gün doğumundan bir saat önce doğudan yükselecek.

Jüpiter: Parlaklığı hafifçe azalmaya başlayan gezegen artık gecenin ilk yarısında gökyüzünde. Ayın sonuna doğru gün batımında güneyde bulunacak. Oğlak (Capricornus) Takımyıldızı’nı Satürn ile paylaşmaya devam edecek ve artık gece yarısından yaklaşık bir saat önce batacak.

Satürn: Parlaklığı hafifçe azalmaya başlayan gezegen artık gün batımında gökyüzünün güney bölgesinde. Ufuktan fazla yükselemeyen gezegenin gözlem süresi kısalmaya devam ediyor. Ayın ortasına kadar gün batımından sonra yaklaşık beş saat gözlenebilir olacak ve ayın son haftasına girildiğinde gece yarısından iki saat önce batmış olacak.


Bu Ayki Önemli Gök Olayları


1 Kasım: Etkisi 26 Ekim'de başlayan ve 5 Kasım'a kadar devam edecek olan Merkür Jüpiter üçgen açısı bugün keskinleşiyor. İletişim ve düşünce ile ilgili konularda olumlu girişimlerde bulunabilir, şanslı ve olumlu haberler gelebilir. Fikirlerimiz, algılarımız ve öğrenme kapasitemiz açık ve iyimser olup, bu fikirlerimizi de etrafa yayacağımız bir dönem.

2 Kasım: 27 Ekim’de başlayan ve 7 Kasım’a kadar devam edecek olan Merkür-Plüton karesi bugün keskinleşiyor. Olayları derinden incelemeye başlarken, takıntı boyutuna varan düşüncelere karşı dikkatli olmakta fayda var. Düşüncelerde güç savaşları, saplantılı, iğneleyici ve kurnaz bir zihin gücü aktif olacaktır. Bastırılan düşünceler yıkıcı bir şekilde ortaya çıkabilir. Şüpheci olmamaya, iletişim dilimizde uyuma dikkat ederken, bu tarz kişilere karşı da dikkatli olalım. Merkür Spica sabit yıldızında kavuşumda olacağından, sanat dünyasının ve işte başarılı insanların bu özelliklerden etkilenmesi daha fazla olacaktır.

3 Kasım: Ay, başarı vaat eden Spica sabit yıldızı ile kavuşumda olacak. Spica gökyüzündeki en mavi yıldızlardan birdir. İşle ilgili dilekleri mavi bir kağıda yazıp saklayın. Bugün mavi renkli bir aksesuar da takmayı unutmayın.

5 Kasım: 12 derece Akrep burcunda yeniay meydana gelecek. Yeniayı etkileri için takipte kalın!

6 Kasım: Ay, Dünya’ya en yakın konumunda (358.900 km) olacak.

Bugün Merkür Akrep burcuna giriyor ve 24 Kasım’a kadar Akrep burcunda kalacak. Düşünceler, iletişim dilimiz derinleşip dönüşüyor. Zihnimiz derinlemesine araştırmaya, saklı olanı bulmaya daha meraklı, araştırmacı ve yatkın olacak. Söylenilen yavan sözler, yalanlar ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte Akrep’in gölge yönleri olan, takıntı, saplantı ve manipülatif özellikler de iletişim, konuşma ve düşünce tarzımızda etkili olabilir; sabit fikirlilik, kin, nefret ve intikam duygularına karşı dikkat etmemiz gerekir. İletişimde “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” atasözünü bu dönem unutmamamız gerekir.

Bugün Venüs Oğlak burcuna geçti ve bu yılki Venüs retrosu ile birlikte 6 Mart 2022’ye kadar Oğlak burcunda kalacak. Uyum, denge, sevgi ve değerler gezegeni Venüs, Oğlak burcunda rahat edemez. İlişkilere iş gibi yaklaşıp, sorumluluk sahibi ve gerçekçi bir tarzda ilişkileri yürütmeye çalışır. Bu da sevgi lisanında yetersizliğe, sevgisini ifade etmekte kısıtlanmalara sebebiyet verir. Kalıcı, ciddi ilişkilerden ve saygınlıktan hoşlanır. Olgun ilişkiler gündeme gelirken, finansal ve maddi konularda kalıcılık, mülk edinme istekleri artacaktır. Bu yılki Venüs retrosu Oğlak burcunda olduğundan, emek sarf edilerek elde edilen değerler için ve sağlam ilişki temelleri için sınavlar ortaya çıkacaktır. 19 Aralık 2021- 30 Ocak 2022 arası, Venüs’ün Retro olduğu dönemde sevgi, uyum, denge, maddi varlıklar konusunda zorlanmalar yaşayacağız. Venüs retrolarında estetik ve güzellik ile ilgili yeni girişimlerde bulunmak, maddi kaynaklarda riskli yatırımlardan kaçınmak gerekir.

8 Kasım: Ay ve Venüs gün batımından sonra batıda yakın görünümde olacak.

10 Kasım: Ay ve Satürn yakın görünümde olacak.

7 gün daha etkisi devam edecek olan Mars-Merkür kavuşumu bugün gerçekleşiyor. Khambaliya sabit yıldızının etkisinde olacak bu kavuşum ile; keskin zeka ve iddiacı tavırlar hakim olurken, sinirli, öfkeli ve sabırsız olmamaya dikkat edelim. Şamanik çalışmalar artabilir, ezoterik bilgi çatışmaları yaşanabilir. Ay Satürn’le Kova burcunda kavuşup, Merkür ve Mars karesi devam ederken duyguların kısıtlanması, karamsarlık ve çekingenlik söz konusu olabilir. Sabit fikirli olmadan, açık görüşlülükle otorite konumundakileri dinlemek bu süreçte önemli.

11 Kasım: Ay ve Jüpiter yakın görünümde olacak.

Ay-Jüpiter kavuşumu Sadalsuud ve Deneb Algedi sabit yıldızları hatlarında olacak. Yaklaşık 12 yılda bir Sadalsuud (Şanslıların En Şanslısı) sabit yıldızında kavuşacak olan Jüpiter-Ay kavuşumunda, şans, mutluluk, şifa ve sevinç veren özel yıldızlardır. Özellikle 20.30-01.52 arası tam kavuşumda olacağı için, bu saatlerde dua edebilir, yardımsever işlerde yer alabilir, girişimlerde; başvurularda bulunabiliriz. Evinizde Aragonit doğal taşı varsa, bunu avucunuza alıp dua edebilirsiniz. Özellikle Kova burçlarının son 10 gününde doğanlar bugünü iyi değerlendirmeli.

11.11 numerolojik etkisiyle bugün ilahi bir eşzamanlılık yaşayabilirsiniz. Bu eşzamanlılıkla yapmanız ya da yapmamanız gerekenler göz önünüze serilebilir. Farkındalık dolu bir gün yaşamaya çalışın.

29 Ekim’de etkisi başlayan ve 22 Kasım’a kadar etkisi devam edecek olan Mars ile Satürn kare açısı bugün keskinleşiyor. Bastırılmış öfke hali, babayla ya da otorite figürleri ile sorunlar, huzursuz ve sınırlayıcı kurallarla karşılaşabilirsiniz.

12 Kasım: 3 Kasım’da etkisi başlayan ve 20 Kasım’a kadar devam edecek olan Güneş ile Neptün arasındaki üçgen açı bugün keskinleşiyor. İlahi rehberlik ile bağımız kuvvetlenip bunu yansıttığımız, daha özverili, idealist ve anlayışlı olduğumuz bir dönem olacak.

Ay Fomalhaut sabit yıldızı ile saat 17.56’da kavuşacak. Düşüncelerimize dikkat edelim. Güzel düşünceler geçirelim.

Bekleyen bir sorununuz çözüme ulaşabilir, olayların ardındaki sır, sis perdesi kalkabilir, otorite figürlerinden yardım ve destekler alabilirsiniz. Ayrıca dua, meditasyon ve şifa çalışmaları için uygun bir gün.

Gandhi'nin dediği gibi:

Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür.

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür.

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür.

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür.

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür.

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür.

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür."

13 Kasım: 9 Kasım’da etkisi başlayan ve 17 Kasım’a kadar etkisi devam edecek olan Merkür Uranüs karşıtlığı bugün keskinleşiyor. Düşüncesizlikler, küstahlıklar, acele ve sinirli konuşma haller, gerginlikler, çılgınca hatta uçuk diyebileceğimiz düşüncelerin, fikirlerin aktifleşmesi, düşüncelerde karmaşıklık söz konusu olacaktır. Hiç beklemediğiniz konuşmaların içinde kendinizi bulabilirsiniz. Eyleme geçerken de temkinli ve sakin olmakta fayda var.

14 Kasım: Bugün gece yarısına yakın bir zamanda kutsal evliliklerin koruyucusu Juno, Yay burcundan Oğlak burcuna geçecek. 2 Şubat 2022’ye kadar Oğlak burcunda hareket edecek olan en güçlü asteroidlerden biri olan Juno, Oğlak burcunda pek rahat edemez. İnsan ilişkilerinde derinlik ve uzun vadeli bağlılık garantisi arar. Geleneksel ve yasal onaylı ilişki formlarına ihtiyaç duyar. Saygı, istikrar ve kontrol etme dürtüsü baskındır. Oğlak burcundaki seyri boyunca Juno’ya Venüs de eşlik edecek. Bu da sağlam temelli, gelenekselci ilişkilerin başlayacağını, evliliklerin artacağını, saygı temelli mantıksal ilişkilerin olacağını, olgun ruhlu ya da olgun yaşlı ilişki/evliliklerin olacağını, uzun vadeli koruyucu bir ilişki/evlilik sürecinin başlayacağını gösterir. Ancak Venüs’ün 18 Aralık’tan sonra Retro hareketine başlaması ile evliliklerde bağlılık, sadakat ve istikrar konularında sorgulanmalar yaşanabilir; aldatma gibi durumlar söz konusu ise gün yüzüne çıkabilir.

15 Kasım: Etkisi 6 Kasım’da başlayan ve 24 Kasım’a kadar devam edecek olan Güneş Jüpiter karesi bugün keskinleşiyor. Abartıdan, kibirden, başkalarına karşı kendimizi üstün görmekten, savurganlıktan uzak durmamız gereken bir dönem.

Aynı zamanda tutulma haftasında olduğumuz için, su içmeli, fazla tuzdan uzak durmakta fayda var. Ödemle birlikte gelen kilo artışları yaşanabilir. Ayrıca, iletişim dilimiz agresifleşebilir. Kendimizi ifade ederken sakin kalmakta fayda var. Gizli düşmanlar ortaya çıkabilir ve ego kompleksleri yaşanabilir. Maddi konularda zorlanmalar, kayıplar ve dönüşümler yaşanabilir.

16 Kasım: Karma asteroidi Terazi burcundan Akrep burcuna geçecek ve 19 Şubat 2022’ye kadar Akrep burcunda seyir halinde olacak. Karma asteroidi ile ruhun tekamülü için yaşanılan olayların bir yansıması olarak aktarılır. Akrep’in derin, okült ve gizemci tarafı ile cinsellik, mafya, ameliyatlar, cerrahlar, başkalarının kaynakları, miras, bağış, burs gibi konuları kötüye kullananlar; bu alanda karmik hata yapanlar, çeşitli zorluklardan geçerken; yine bu konularda bizi karma yapmaya zorlayıcı dış etkilerle de karşılaşabiliriz. Bu dönem etik ve ahlaki değerlere daha da sıkı sarılmalı, meditasyon ve okült çalışmalarla maneviyatı geliştirme çalışmaları yapabiliriz.

17 Kasım: Etkisi 6 Kasım’da başlayan ve 27 Kasım’a kadar devam edecek olan Mars Uranüs karşıtlığı bugün keskinleşiyor. Agresif, isyankar, kontrolsüz ve kazaya eğilimli olabiliriz. Beklenmedik, aniden gelişen kazalara karşı dikkatli olmalıyız. Cinsel yolla gelebilecek bulaşıcı hastalıklara, saldırılara ve kazalara karşı da dikkatli olmakta fayda var.

18 Kasım: Etkisi 13 Kasım’da başlayan ve 23 Kasım’a kadar devam edecek olan Merkür Neptün üçgeni bugün keskinleşiyor. Bilinçdışı ile bağlantı, haberci rüyalar, eş zamanlılıklar gibi sezgisel algı, önsezi (6.his) ve hayal kurma yeteneğimiz aktif bu dönem. Sanat ya da edebiyat ile ilgiliyseniz ilham perileriniz daha çok aktif olacaktır. Özellikle okült, ezoterizm gibi konulardan psişik kanallarınız açık olduğu bu dönem Tarot çalışmalarına ya da eğitimlerine katılacaksanız, bilinçdışı ile kanallaşmanız kolay olacaktır.

19 Kasım: 27 derece Boğa burcunda Dolunay; Ay Tutulması meydana gelecek. Etkisi 6 ay sürecek olan Ay Tutulması özel yazısı için takipte kalın!

21 Kasım: Ay, Dünya’ya en uzak konumunda (406.300 km) olacak.

Etkisi 15 Kasım’da başlayan ve 25 Kasım’a kadar devam edecek olan Merkür Jüpiter karesi bugün keskinleşiyor. Abartılı konuşmalar, kibirli ve küstah kişilerle karşılaşmalar yaşanabilir. Kıskançlığın abartılması ya da derin araştırmaların takıntı boyutuna gelmesi gibi etkiler de söz konusu. Ayrıca teknolojik aletler alacaksanız, özellikle internetten, bu sürecin geçmesini beklemekte fayda var. İhtiyacınızı karşılamayacak bir ürünü gözünüzde büyütebilir, reklam kurbanı olabilirsiniz.

22 Kasım: Güneş Yay burcuna giriyor. Doğum gününüz kutlu olsun neşeli, eğlenceli, şanslı Yay’lar! Bu dönem boyunca eğitim, yabancı ülkeler, yabancı diller, felsefi konular, seyahat, hukukla ilgili konular gündem haline gelecektir.

23 Kasım: Güneş Güney Ay Düğümü kavuşumu. Geçmişte bıraktığınız bir konu gün yüzüne çıkabilir, geçmiş günleri yad edebilir, otorite figürü ya da babanızla yaşanan bir olayı geride bırakmak isteyebilirsiniz. 2011-2013 yılları arasında ya da 2020-2021 yılları arasında sizi etkileyen önemli bir gündem maddesi ile tekrar yüz yüze gelebilirsiniz. Özellikle baba evinize ya da memleketinize seyahatler gündeme gelebilir.

Sabah saat 11.05’te Ay-Sirius kavuşumu olacak. Bir ay boyunca temel gündem maddeleriniz için bugünü iyi gözlemleyin.

24 Kasım: Merkür Yay burcuna geçiyor. Merkür Yay burcu etkileri için takipte kalın!

25 Kasım: Merkür Güney Ay Düğümü kavuşumu gerçekleşiyor. 2011-2013 yılları arasında ya da 2020-2021 yılları arasında sizi etkileyen önemli bir gündem maddesi ile tekrar yüz yüze gelebilir, konuşulabilir ya da bu dönemlerden kalma, tamamlanmasını bekleyen bir sorunu konuşarak çözebilirsiniz.

28 Kasım: Ay Venüs üçgeni ile öğleden sonra uyumlu, bereketli ve sevgi dolu bir Pazar sizi bekliyor.

29 Kasım: Etkisi 18 Kasım’da başlayan ve 9 Aralık’a kadar devam edecek olan Mars Neptün üçgeni bugün keskinleşiyor. Yaratıcı faaliyetler, hayalleri gerçekleştirmek için çabalayacağımız bu dönem için ilham perilerimizi dinlemek faydalı olabilir. Sanatçıların ilham dolu başlangıçlar yapacağı, girişimlerde bulunup, açılışlarını sıkça duyacağımız bir dönem.

30 Kasım: Merkür Chiron (Şiron) üçgeni ile eğitim yoluyla şifalanabilir, eşin ya da sevgilin ile aranızdaki iletişim diliniz şifalanabilir, güzel sohbetlerin arasında bulunabilirsiniz. Beklediğiniz eğitim ve sağlık haberleri gelebilir.


KAYNAK:

Tübitak 2021 Gök Olayları Yıllığı

Oğuzhan Ceyhan Ekolü-Pinhan’dan Ayan’a ve Zümrüd-ü Anka Yoldaşlığı Ders Notları

Kova Çağı, D.Demir

Asteroid Tanrıçalar, D.George, D.Bloch

Asteroidlerin Büyülü Dünyası, S.Eriçdem


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page