top of page

Lyrid (Çalgı) Gök Taşı Yağmuru

Kayıt altına alınmış en eski meteor yağmurlarından olan Lyrid gök taşı yağmurlarının yaklaşık 2700 yıl öncesine dayanan gözlem notları bulunuyor. Bu yağmurun kaynağı, Güneş etrafındaki bir turun 415 yılda tamamlayan C/1861 G1 Thatcher Kuyruklu Yıldızı'nın artıklarıdır.
15 ile 29 Nisan arası gerçekleşen yağmurda, meteorların en yoğun gözlenebileceği tarihin 21-22 Nisan gecesi olacağı ve söz konusu gecede saatte 15-20 kadar meteor gözlenebileceği tahmin ediliyor. Bu yağmurun maksimum etkinlik tarihinde Ay son dördün evresinde, yaklaşık olarak %65'i aydınlık halde olacak.


Bu yağmurda meteor hızlarının 48 km/s yöresinde olduğu biliniyor. Yağmurun radyant (çıkış) noktası Çalgı (Lyra) Takımyıldızı'nda yer alan ve gökyüzünün en parlak yıldızlarından olan Vega'ya hayli yakın.Mümkün olduğunca karanlık bir bölgede, gözlerinizi karanlığa 15-20 dakika alıştırdıktan sonra Vega'ya doğru çıplak gözle bakarak yapacağınız gözlemlerde Dünya atmosferine girerek ışıldayan gök taşlarını saymak keyifli olacaktır.


Makrokozmos Astroloji

Pinhan'dan Ayan'a Sınıfı

Oğuzhan Ceyhan Karma Astroloji Akademisi


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page