top of page

İkizler-Yay Hattındaki Son Tutulma ve Plütonik Venüs Retrosu ile Aralık Ayı Bizi Bekliyor

Yılın son Güneş Tutulması ve Venüs retrosu bu aya hakim olacak. İkizler-Yay Hattındaki Son Tutulma ile bir dönem kapanırken, sevgi, aşk, değerler ve para gezegeni diye özetlediğimiz Venüs ise geri hareketi ile yılı bitirmemizi sağlayacak. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bir döneme de başlamış oluyoruz. Şifalanmamızın yolu, başkalarına yardım etmek, başkalarına şifa olmak olduğunu Chiron etkili bu Venüs retrosu bize tekrar hatırlatacak.
Merkür: Geçtiğimiz ay sonu Güneş’in doğusuna geçen gezegenin akşamları gün batımında gözlenebilmesi için ayın son haftasını beklemek gerekiyor. Parlaklığı uygun olan gezegen yine de ufuktan fazla yükselemeyecek. Bu yüzden gözlenebilmesi için temiz bir gökyüzü ve yüksek bir gözlem yeri gerekiyor.

Venüs: Yılın son ayında, ulaşabileceği en yüksek parlaklıkta gökyüzünde adeta bir pırlanta gibi ışıldıyor. Gün batımından sonra batı gökyüzünün hakim gezegeni Venüs, ayın ortasından sonra gökyüzünde yavaş yavaş Güneş’e doğru yaklaşmaya başlıyor. Güçlü teleskopları ve kameraları olan amatör gökbilimciler 11 Aralık akşamı aynı karede Venüs ve Plüton’u görüntülemeye çalışabilirler.

Mars: Terazi (Libra) Takımyıldızı’na geçen gezegen gün doğumundan önce bir saat kadar doğuda gözlenebilir. Parlaklığı hafifçe artan gezegen günler ilerledikçe Güneş’ten ayrılığını arttırsa da ufuktan fazla yükselmeyecek ve ayın sonuna doğru gözlem süresi bir saatin üzerine çıkacak.

Jüpiter: Ayın ilk günlerinde gün batımında güneyde olan gezegen günler ilerledikçe konumunu batıya doğru değiştiriyor ve gözlem süresi kısalıyor. 9 Aralık akşamı Ay ile yakın görülecek. Parlaklığı geçtiğimiz aya göre biraz azalmış olsa da gecenin en parlak gezegeni olmaya devam edecek. Ayın son haftasında gözlem süresi gün batımından sonra dört saate inmiş olacak.

Satürn: Yılın son ayına girildiğinde gezegenin gözlem süresi dört saat civarına düşmüş durumda. Ayın ilk haftası gün batımında güneyde bulunan gezegen günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’e doğru yaklaşmaya devam edecek. Parlaklığı biraz daha azalmış olan gezegen ayın son haftasına girildiğinde yaklaşık iki saat gökyüzünde kalacak.Bu Ayki Önemli Gök Olayları

1 Aralık: Neptün 2 gün boyunca durağan, S, pozisyonunda olacak. Sonrasında Neptün yani Roma mitolojisinde su ve deniz tanrısı, Yunan mitolojisindeki karşılığı Poseidon, ileri hareketine devam edecek. Ancak şu 2 gün boyunca özellikle deniz kazaları, sel felaketleri, yoğun sis, suyla ilgili durumlar söz konusu olurken, ilaç ve gıda zehirlenmelerine karşı da dikkatli olalım.

3 Aralık: Bugün Uranüs-Güneş 150’liği keskinleşiyor. Deprem riskine, şiddete, isyankar tavırlara, yaralanma ve kazalara karşı dikkat etmekte fayda var.

4 Aralık: Ay, Dünya’ya en yakın konumunda (356.800 km) olacak.

12 derece Yay burcunda meydana gelecek olan yılın ve İkizler-Yay aksındaki son Güneş Tutulması meydana gelecek. Tutulma detayları okumak için tıklayabilirsiniz:

7 Aralık: Ay, Jüpiter ve Venüs, gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümünde olacak.

Merkür-Neptün karesi ile konuşmalarda, her türlü yazılı ve sözlü iletişimde yanlış anlaşılmalar, aldatılmalar meydana gelebilir. Kafa karışıklığı ve dalgınlıklar artacağı için önemli sözleşme ve toplantıları bugün yapmayın.

8 Aralık: 24 Kasım’da başlayan ve 21 Aralık’a kadar etkisi devam edecek olan Mars Jüpiter karesi bugün keskinleşiyor. Girişimlerde bulunurken abartıya kaçmamaya, sinirlerinizi kontrol altında tutmaya dikkat edin.

9 Aralık: Tutulmalar, gökyüzünde birer çentik bırakır. O çentiğe yaklaşan gezegenler, tutulma konularını hızlandırır, olayları su yüzüne çıkartır. Bu, tutulma avcısı olan bizlerin kehanetlerimizin dayanağıdır. Çünkü Hermes’in dediği gibi: “Gökyüzünde ne varsa, yeryüzünde o vardır”.

Bugün 4 Aralık Güneş Tutulmasının, tutulma derecesine Vesta gelecek. Kendimizi adadığımız şeylerin değiştiğini göreceğiz.

19 Kasım Ay Tutulmasının da, tutulma derecesine karşıtlık yaparak Mars geldiğinden, tutulma olaylarını sert bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

Aynı zamanda bugün saat 11.52'de Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümünde olacak. Tanrı’nın gizli eli denilen Sador sabit yıldızında gerçekleşecek bu kavuşum ile tutulmadan olumlu etkilenecek olanlar için şanslı, iyimser bir gün olacak. Özellikle havacılık, kanatlar, uçaklar ile şanslı gelişmeler yaşanabilir. Duygularımızı ve iyimserliğimizi abartıya kaçmamaya çalışın. İmkanınız varsa su kenarlarında bulunun. Kobalt mavisi/elektrik mavisi bir aksesuar takmayı da ihmal etmeyin.

10 Aralık: Dün gece Ay Fomalhaut sabit yıldızı ile kavuştu. Dün gece gördüğünüz rüyalar haberci niteliğinde olacaktır. Hatırlamaya çalışın, dün gece ne gördünüz rüyanızda?

11 Aralık: Etkisi 24 Kasım'da başlayan ve 8 Ocak 2022'ye kadar etkisi devam edecek olan Venüs-Plüton kavuşumu, bugün tam partil olarak gerçekleşecek. İlişkilerde arzu, tutkular ön planda olurken, takıntıya varan boyutta kıskançlık, uçuk fanteziler de yaşanabilir. Maddi kaynaklarda ve değer duygularında dönüşüm, zorlanma ve kayıplar yaşanacak.

18 Aralık’ta Venüs 2 gün boyunca durağan “S” pozisyonunda olup 20’sinde retroya başlayacak ve 30 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Gölge etkisi ile birlikte 6 Mart’a kadar devam edecek bir süreç. Bu sürecin adımlarını bugünlerde kişisel olarak yaşamaya başlıyoruz.

Bu dönemde maddi kaynaklara sahip çıkmak, güzellik girişimlerinden uzak durmak ve özellikle kendi öz değerimizi bilip hareket etmeye özen göstermek önemli. Kendimize zaman ayırarak, içimizdeki dişil tarafı besleyerek, etrafımızı güzelleştirmeye, nazik ve sevgi dolu olarak ortamda uyum ve ahengi yakalamaya çalışmamız, bu dönemde bize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda meditasyon, dua veya Venüs Mantrası da bu dönemi hafif geçirmemize yardımcı olabilir.

12 Aralık: Etkisi 5 Aralık’ta başlayan ve 18 Aralık’a kadar devam edecek olan Güneş-Neptün karesi bugün keskinleşiyor. Kişiliğimizi ortaya koymakta zorlanabilir, iradede güçlük görülebilir. Özellikle baş tacı ettiğiniz kişi ya da olaylar sizi hayal kırıklıklarına uğratabilir. Bu dönemde pembe hayallerle aldanan, kafası karışık ve günlük yaşamın dertlerinden kaçmaya eğilimli olabiliriz.

13 Aralık: Mars bugün Güney Ay Düğümü ile kavuşup, Yay burcuna geçiyor.

24 Ocak 2022’ye kadar Yay burcunda hareket edecek olan Mars inançlar için harekete geçmeyi, eğitim ve araştırma konularında derinleşmeyi, erdemli ve hoşgörülü davranışları, iyimser ve maceracı bir şekilde kendini gösterirken, gölge yönüyle fanatizme varan düşünce sabitliklerine, atılımda bulunmak, harekete geçmek için rehavet halinde olmaya, patavatsız ve kibirli davranışlara sebebiyet verebilir.

Bu dönem aynı zamanda adrenalin içerikli sporlar yoğunlaşabilir.

Güney Ay Düğümü ile kavuştuğu bugünlerde geçmiş konularla ilgili beklenmedik tartışmalar, yüzleşmeler yaşanabilir. Ayrıca bugün gün boyu sakin olmakta, kazalara karşı dikkatli olmakta fayda var.

24 Ocak 2022’ye kadar Yay burcunda hareket edecek olan Mars’ın detayları okumak için tıklayabilirsiniz:

Akşam saatlerinde, saat 21.05’te, Merkür Oğlak burcuna geçiş yapıyor. 2 Ocak 2022’ye kadar Oğlak burcunda hareket edecek olan Merkür’ün detayları okumak için tıklayabilirsiniz:

15 Aralık: Mars Güney Ay Düğümü ile kavuşumda olacak. İkizler-Yay tutulmaları ile 2011-2013 yılları arasında ya da 2020-2021 yılları arasında sizi etkileyen önemli, karmik bir gündem maddesi ile tekrar yüz yüze gelebilir, konuşulabilir ya da bu dönemlerden kalma, tamamlanmasını bekleyen bir sorunu, yaşadığınız ve yarım kalmış olayları, geçmişi kapatmak için Mars bize cesaret verecek.

18 Aralık: Ay, Dünya’ya en uzak konumunda (406.300 km) olacak.

Venüs retrosu başlıyor. Bu 2 gün durağan, S, konumunda olacak. Sevgi ve değer görme anlayışımız ile maddi konularda zorlanmalar yaşayacağımız bir dönem bizi bekliyor. Venüs retrosu detaylı yazımız için tıklayabilirsiniz:

19 Aralık: 27 derece İkizler burcunda dolunay meydana gelecek. Etkileri için takipte kalın!

20 Aralık: Etkisi 16 Aralık’ta başlayıp 24 Aralık’a kadar devam edecek olan Uranüs-Merkür üçgen açısı bu gece saat 23.19’da keskinleşiyor. Düşünce ve fikirlerde özgürleşme, uçuk fikirler zihinde canlanırken, özellikle hava ve deniz yolları ile ilgili mühendislik projelerinde başarı, diplomasi de uluslararası hukuk ve sosyal konularla ilgili olumlu gelişmeler yaşanabilir.

Güneş- Jüpiter sekstil açısı da bu gelişmeleri destekleyen, büyüten ve yayan bir konumda olacak.

Bugün ayrıca saat 17.07’de Ay-Sirius sabit yıldızı kavuşumu meydana gelecek. Bugün yaşadıklarınızı iyi gözlemleyin, 1 ay boyunca etkili olacak gündem maddelerini deneyimlemiş olacaksınız.

Akşam saatlerinde de Güneş, Oğlak burcuna geçiş yapıyor. Doğum gününüz kutlu olsun sorumluluk sahibi, işkolik, mesafeli, ciddi, disiplinli ve olgun Oğlak’lar!

21 Aralık: Bugün Kış gündönümü (En uzun gece, en kısa gündüz). Ayrıca bugün Nardugan Bayramı. Nardugan, her yıl 21 Aralık'ta Türkler arasında kutlanan bir bayramdır. Roma'da Satürnalya, Antik Yunan'da ise Dionysos Şenlikleri adıyla kutlanmaktadır. Yıl boyunca bolluk ve bereketin artması için nar kapı eşiğinde kırılır ve hane halkı narları yer. Ayrıca bağışlar, yardımlar bugün daha çok yapılır; gizlice yapılması en makbulüdür. Verdikçe bereket de artar çünkü. Bolluk ve bereket dolu bir 2022 yılı dileriz!

22 Aralık: Karma Asteroidi, Ascella Sabit Yıldızı üzerinde kavuşum halinde olan Merkür ve Juno’ya sekstil açı yapacak. Venüs retrosunda olduğumuzu ve ilişkiler konusunda dikkat etmemiz gerektiğini unutmadan, karmik hak edişlerimiz gelebilir, iletişim kanalı ile karmik tanışmalar ve ilişki başlangıçları olabilir, evli olan çiftlerden yakın zamanda bebek haberleri duyabilir, evli çiftlerin iletişimle ilgili sınavları olabilir. Özellikle doğum haritalarında kişisel gezegenleri Retro olanlar, olumlu etkilenecek olanlardır.

23 Aralık: KAD Ceres kavuşumu ile birlikte Ay’ın da Aslan burcunda olmasıyla; eğlenceli, çocuklarla zaman geçireceğimiz, anne-çocuk ilişkilerinin yoğun olacağı, aile toplantıları ile keyifli bir gün geçirebiliriz.

24 Aralık: Satürn-Uranüs karesi, sabah saatlerinde bu sene 3. Kez meydana gelecek. Daha önce 17 Şubat, 14 Haziran’da kare açı yapan Satürn ile Uranüs sabit olan değerleri değiştirmeye, eskiyle yeninin çatışmasına, özgürlüğün sınırlandırılması ile isyan ve baskıların artmasına sebebiyet verecekken, bu tarihlerdeki deneyimlerimiz için bize son bir değişim şansı sunuyor. Herakleitos’un dediği gibi:

“Her şey değişir. Değişmeyen tek şey değişimdir.”

25 Aralık: Hristiyanlarda Hz. İsa’nın doğum günü olarak kutlanılan Noel, 25 Aralık, Sirius’un ışığının Kuzey yarım kürede en parlak olduğu gün olup, Sodep/Sothis günlerinden biridir. Eski Mısır’da Osiris ve İsis'in oğlu Horus’un doğduğu gün olarak da kabul edilir. Noel ağacının tepesindeki yıldız, Sirius yıldızıdır. İyi Noeller!

Retro halindeki Venüs, Plüton ile 11 Aralık’taki gibi tekrar kavuşum haline geliyor. 11 Aralık civarındaki gündem maddenizi yeniden ortaya çıkartacak, aldığınız kararları sorgulatacaktır. Bu dönem, sevgi, değer konuları ve maddi konularla ilgili geri dönülmez bir dönüşüm bizi bekliyor olacak.

Mars Chiron üçgen açısı sağlık konuların ve manevi yaraları iyileştirecek girişimlerde bulunmak için destekleyici etkisi olacak. Örneğin aradığınız şifalanma yolunu ya da aradığınız doktoru bulmak ve terapiye başlama gibi olumlu etkilerini görebiliriz.

26 Aralık: Bugün ve yarın Venüs-Plüton kavuşumunun etkisini gösterecek; özellikle para piyasaları ve maddi konularda hızlı hareket etmemek, değer kaybetmemek adına çok önemli olacak.

Bugün ve yarın Merkür-Neptün sekstil açısı ile haberci rüyalar görebilir, yaratıcı düşünme aktif olup, ilhama ihtiyaç duyan yazar ve şairler için olumlu olacak.

Hygiea Asteroidi Terazi burcundan Akrep burcuna geçiyor ve 12 Mart 2022-18 Haziran 2022 arası Retro hareketi yapıp, 8 Ekim 2022’ye kadar Akrep burcunda hareket edecek. Böbrek, idrar yolları, cinsel hastalıklar, kabızlık ve bağırsak sorunları gündeme gelebilir. Özellikle Retro döneminde 12 Mart 2022-18 Haziran 2022 arası kanser vakalarında artış yaşanabileceği için, nüksetme problemleri ortaya çıkabileceği için risk grubunda olanlar mutlaka kontrollerini yaptırmalılar.

27 Aralık: Jüpiter KAD karesi ile gıda fiyatlarında, özellikle şeker fiyatlarında artış yaşanabilir. Ahlak sınavlarına tabii tutulacağımız bu dönem, besin, gıda ile ilgili konular gündem maddemizde olacak.

28 Aralık: Güneş ile Jüpiter arasında sekstil açısına gün ortasında Ay-Jüpiter üçgen açısı eşlik edecek ve şanslı bir gün bizi bekliyor olacak. Bugün gelen fırsatları mutlaka değerlendirin. Ancak konu maddi kaynaklar ve ilişki gündemi ise, Venüs retrosu bitiminde kararınızı açıklayın.

29 Aralık: Sabah 4 sularında Uranüs-Mars 150’lik kriz açısı ile büyük bir kaza, kontrolsüz şiddet olayları, kalp hastalıkları, ani kalp krizleri, cinayet ve makine ile yaralanmalar ile deprem riski yüksek bir gün.

Merkür ve Venüs gün batımından sonra batıda birbirlerine yakın görünümde olacak. Venüs’ün geri hareketi dolayısıyla geçmiş aşklar iletişim kurmaya başlayabilir, sevgi ve değer konuları ile ilgili daha önceden söylenmiş sözler yüze vurulabilir ve özellikle maddi kaynaklar ve piyasa durumlarında daha önceden söylenen sözlerden geri dönülebilir. Jüpiter’in hem Ceres hem de Ay Düğümlerine kare etkisi sebebiyle de hem bireysel hem de toplumsal olarak krizlere, kontrolsüz büyümeyle birlikte şiddete neden olabilir.

Jüpiter, yöneticisi olduğu Balık burcuna sabah 8’de geçtiği için Mars-Uranüs kriz açısını sabah saatlerinde maalesef koruyamayacak. Ancak Jüpiter Balık dönemi ile birlikte koruma ve şifalanma bizleri bekliyor olacak.

Jüpiter Balık transit yazısı için takipte kalın!

30 Aralık : Mars Antares Sabit Yıldızı hattına giriyor. Merkür Plüton kavuşumu ile manipülatif konuşmalar, gizli düşünceler, takıntılı ve intikam düşünceleri kol gezerken, Güneş Chiron ve Hanuman karesi ile yılı çok sert bir gündem ve yıkıcı, acı verici olaylarla yılı kapatmaya hazırlanacağız. Bu dönem sakin kalmak, manipülasyonlara gelmemek, iletişimde anlaşılır ve açık olmak önemli.

31 Aralık: Ay ve Mars gün doğumundan önce doğuda birbirlerine yakın görünümde olacak.

Agresif ve sinirli olabiliriz, özellikle akşam saatlerinde sakin kalmak önemli.

Mars Merkür ile üçgen açıda olduğundan konuşarak, iletişimle ve doğru strateji ve zeka ile çözüm önerileri ortaya çıkarken, dürüstlük ve doğru sözün önemi vurgulanacak.


KAYNAK:

Tübitak 2021 Gök Olayları Yıllığı

Oğuzhan Ceyhan Ekolü-Pinhan’dan Ayan’a ve Zümrüd-ü Anka Yoldaşlığı Ders Notları0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page